Babeszjoza u szczeniaka – kiedy ją łagodzić, jak hamować

Babeszjoza u czworonoga – znaki i także podstawy choroby, jak działać?

Babeszjoza jest częstokroć będącą u czworonogów chorobą odkleszczową. Jeżeli zatem zdarza nam się kierować naszego pupila na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób zdiagnozować jej symptomy. Wczas stwierdzona babeszjoza staje się możliwa do gruntownego uleczenia. Nie leczona potrafi doprowadzić zaś do śmierci stworzenia.

Przyczyny oraz objawy dolegliwości

Babeszjoza szkodzi pieskom w dowolnym wieku, natomiast szczególnie wrażliwe są pieski niedojrzałe, które są poniżej 8-go miesiąca życia. Wzmożone zagrożenie zainfekowania się dotyczy także psiaków odmian: greyhound plus pitbull. Choroba owa zwana jest również piroplazmozą i dodatkowo zagraża własnym czworonogim towarzyszom nie zaledwie podczas lata. Jeżeli temperatura na polu przekracza 5 stopni Celsjusza, czworonóg może prawdopodobnie zarazić się babeszjozą. Najczęściej wszak do zarażeń dochodzi wiosną tudzież wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem choroby ugryzie psiaka i dodatkowo pozostanie w nim dłużej niż dzień, choroba jest dostarczona do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się rozpowszechniać. W trakcie trwania tego mechanizmu nagminnie dochodzi do groźnych stanów zapalnych istotnych narządów. Zachodzi to zatem z walki układu odpornościowego z rzęsistkiem skutkującym babeszjozę, oraz z utraty czerwonych krwinek. Kluczowe objawy przypadłości pojawić się mogą zaledwie po prawie 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, przemiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Następnymi wskaźnikami nie leczonej dolegliwości mogą stanowić takie problemy jak: zwiększenie śledziony, temperatura, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Gdy ponadto dojdzie do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zakłóceniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, a definitywnie, niestety ze śmiercią psa.
kliknij tutaj aby kupić legowisko https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Ocena

Najlepiej rozpoznać babeszjozę przez zrobienie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za dysfunkcję, możemy mieć pewność co do rozpoznania. W niektórych przykładach szkodniki umieją nie być od razu wyraziste i także odpowiednie staje się pobranie większej ilości próbek krwi oraz zastosowanie specjalnych badań.

Babeszjoza u psiaka: jak działać?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie oczywiste. Niestety nie występuje bowiem jeden lek, jaki z prostotą zwyciężył ową przypadłość. Uleczanie babeszjozy składa się z dostarczania antybiotyków, specyfików przeciwko pierwotniakom, oraz sterydów. Zdarza się też, iż w wyniku straty czerwonych krwinek niezastąpiona jest transfuzja krwi. Kurowanie trwa od kilku dni do choćby paru tygodni. Najciekawsze przewidywania są wówczas, gdy choroba zostanie zlokalizowana jeszcze zanim dojdzie do wielkiego deficytu czerwonych krwinek.