Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary jest dobrą opcją dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy trzymać tam więcej zwierząt.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się z klatki. Alternatywą jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, ale bywa znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno dbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę swojej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie mieć kryjówkę, w której będzie mogła udać się na odpoczynek lub ochłonąć, kiedy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html klatka dla świnki morskiej